+38 (094) 823 8401

Верховна Рада створила національний орган інтелектуальної власності

16 червня Верховна Рада України ухвалила законопроект №2255 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності. Відповідне рішення підтримали 245 народних депутатів України.

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту, він спрямований на створення оптимальної, якісної та ефективної державної системи правової охорони інтелектуальної власності.

Відтак, документ передбачає створення Національного органу інтелектуальної власності України (НОІВ) як державної організації. НОІВ буде створена на базі експертного закладу "Український інститут інтелектуальної власності" та належатиме до сфери управління Мінекономіки. Таким чином міністерство реалізовуватиме державну політику у сфері, а новостворений орган нестиме владні повноваження.

До владних повноважень, делегованих НОІВ, належатиме:

- приймання заявок, проведення їх експертизи, прийняття рішень щодо них;

- здійснення державної реєстрації промислових зразків та видача свідоцтв;

- визнання прав на промисловий зразок недійсними повністю або частково у порядку, передбаченому законом;

- опублікування офіційних відомостей про промислові зразки, ведення Реєстру, внесення до нього відомостей, надання витягів та виписок в електронній та (або) паперовій формі;

- здійснення міжнародного співробітництва у сфері правової охорони інтелектуальної власності і представлення інтересів України з питань охорони прав на промислові зразки у Всесвітній організації інтелектуальної власності та інших міжнародних організаціях відповідно до законодавства;

- здійснення підготовки, атестації та реєстрації представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених);

- ведення Державного реєстру представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених);

- інформування та надання роз'яснень щодо реалізації державної політики у сфері охорони прав на промислові зразки.

Фінансування діяльності НОІВ здійснюватиметься за рахунок зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності (наразі ці збори зараховуються до закладу, що здійснює розгляд і експертизу заявок, поданих з метою отримання охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності). Зазначений підхід повністю відповідає міжнародним зобов’язанням України та досвіду передових держав світу (зокрема, Південної Кореї, Франції, Сінгапуру, Фінляндії, Данії, Грузії).

Джерело: В Україні створять національний орган інтелектуальної власності [Електронний ресурс] // ЮРЛІГА. – 2020. – Режим доступу до ресурсу: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/196132_v-ukran-stvoryat-natsonalniy-organ-ntelektualno-vlasnost.