+38 (094) 823 8401

Австралійський суд визнав авторські права за штучним інтелектом

Система штучного інтелекту може стати «винахідником» згідно австралійського патентного права. Таке рішення виніс місцевий федеральний суддя, і це рішення може мати значні наслідки в розрізі всієї системи інтелектуальної власності.

Професор Університету Суррея (Велика Британія) Райан Ебботт (Ryan Abbott) подав більше десятка патентних заявок по всьому світу, в тому числі у Великобританії, США, Новій Зеландії та Австралії, за дорученням доктора Стівена Талера (Stephen Thaler). Метою даного заходу було визнання системи штучного інтелекту Dabus (A Device for the Autonomous Bootstrapping of Unified Sentience - «Система автономної самоналаштування єдиної свідомості») - винахідником.

Зокрема, система Dabus, що працює на основі нейромереж, винайшла аварійну світлову сигналізацію і новий тип контейнера для харчових продуктів. У кількох країнах, в тому числі в Австралії, патентні заявки були відхилені, причиною відмови було зазначено те, що винахідником має бути людина. У рішенні, представленому заступником глави австралійського патентного бюро, йдеться, що незважаючи на відсутність чіткого визначення терміна «винахідник» в Законі про патенти від 1991 року, під ним розумілися фізичні особи, а машини вважалися інструментами, якими винахідники користувалися.

Однак федеральний суд Австралії в особі судді Джонатана Біча (Jonathan Beach) виніс рішення, згідно з яким відмова в реєстрації заявки була скасована, і документи були відправлені назад в бюро для повторного розгляду. «На мій погляд, відповідно до закону винахідником може бути визнана система штучного інтелекту або пристрій. Це відповідає реаліям сучасних технологій, а також закону і сприяє просуванню інновацій», - заявив суддя Біч. Разом з тим, не людиною може бути винахідник, але незаявник патенту, тому володарем будь-яких патентів на винаходи системи Dabus буде доктор Талер, як її власник.

Разом з тим, доктор Марк Саммерфілд (Mark Summerfield), австралійський повірений по патентному праву, впевнений, що прийняте в п'ятницю рішення, можливо, буде переглянуто, оскільки воно може мати значні наслідки для всього австралійського патентного права, і не тільки.